Blog

PATENTLİ KAYNAK SOĞUTMA KONTROL BİLEŞENİ

Bu ürün ‘’020-GE-185632’’ evrak numarasıyla ‘’TÜRK PATENT VE MARKA KURUMU’’ tarafından koruma altındadır.

Kaynak soğutma kontrol bileşeni, punto kaynak makinesi kaynak uçlarını soğutan soğutma suyunun otomatik olarak açılıp kapanmasını sağlamaktadır.

BİLİNEN TEKNİK;

Günümüz bilinen tekniğinde, punto kaynak makinelerinin kaynak uçları bakır malzemeden mamuldür.

Bakır punto uçları yüklü oldukları artı ve eksi elektrik enerjisini küçük noktadan kaynatılacak metal üzerine baskı ile aktardığında, kaynatılması amaçlanan metallerin elektrik arkıyla bir birlerine yapışması sağlamaktadır.

Yüksek amperde elektrik akımıyla çalışan bakır punto kaynak uçları çalışma esnasında yüksek derecelerde ısınmaktadır. Isınan bakır uçların, çalışma ve kaynak verimliliğinin devamlı aynı kalitede olmasını sağlamak için soğutulması gerekmektedir. Bakır kaynak uçlarının soğutulması günümüzde su ile sağlanmaktadır. Soğuk su bakır kaynak uçların çevresinde veya altında dolaşarak devir daim etmektedir. Bu devir daim işlemi esnasında bakır çubuklar soğumakta, kaynak kalitesi ve çalışma sürekliliği devam etmektedir.

Günümüzde birçok farklı üretim sektörünün seri üretim hatlarında kullanılan punto kaynak makine uçlarının belirli sayıda kaynak sonrası değiştirilmesi gerekmektedir. Punto kaynak uçlarının değişimi esnasında iş akısına mahal vermemek için sürat oldukça önemlidir.

Eskimiş kaynak uçlarının sökülüp yenisinin takılması işleminde soğutma suyu akış vanasından kapatılarak su akışı durdurulur. Bakır kaynak uçları sökülerek çıkartılır, fakat bu esnada vana ile kaynak ucu arasında kalan soğutma suyu kaynak ucunun söküldüğü yerden dökülerek üretim hattının ıslanmasına neden olur. Dökülen suyun üretim alanından temizlenmesi, kurutulması iş gücü ve zaman kaybından dolayı maddi zarara neden olmaktadır.

KAYNAK SOĞUTMA KONTROL BİLEŞENİNİN AVANTAJLARI:

  • İmalat prosesinde, malzemelerin üzerine su dökülmesini önleyerek malzeme kalitesini artırır,
  • Elektrik ve mekanik bileşen ve enstrümanların ıslanmamasını sağlayarak olası iş kazalarının oluşmasının önüne geçer.

0